تفاوت بین نویز و جیتر (Jitter)

شما اینجا هستید:
تفاوت بین نویز و جیتر (Jitter)
(100%) 1 امتیاز 5 ستاره

تفاوت بین نویز و جیتر (Jitter)

تفاوت بین نویز و جیتر (Jitter)

ممکن است نویز و جیتر با یکدیگر اشتباه گرفته ‌شوند. اما ماهیت این دو با یکدیگر متفاوت است. با ابزار و تحلیل مناسب می‌توان تفاوت بین نویز و جیتر را از هم تشخیص داد.

در این جا ما مفاهیم نویز و جیتر را بررسی می‌کنیم. از این دانش می‌توانیم در تحلیل سیگنال‌های سرعت بالا استفاده کنیم.

تعریف نویز و جیتر

ابتدا آنها را به صورت کلی تعریف می‌کنیم تا تفاوت بین نویز و جیتر بهتر درک شود.

 جیتر اختلاف زمانی سیگنال نسبت به مقدار نامی آن می‌باشد. یعنی جیتر خودش را به صورت اختلاف فاز، اختلاف در دوره تناوب، اختلاف در عرض پالس یا Duty Cycle نشان خواهد‌ داد.

نویز اختلاف دامنه سیگنال نسبت به مقدار نامی آن می‌باشد. هم نویز و هم جیتر می‌توانند باعث ایجاد خطا در انتقال داده سریال شوند.

به صورت کلی، خطوط انتقال داده سریال برای به حداقل رساندن جیتر تست می‌شوند. به علت اینکه دامنه سیگنال‌ها نسبتاً بزرگ هستند. اما یادتان نرود برای انتقال داده با سرعت بالاتر، دامنه سیگنال باید کاهش یابد. در این حالت مساله نویز مهم می‌شود.

نویز می‌تواند باعث بوجود آمدن جیتر گردد. لبه یک سیگنال نویزی هم دارای نویز است. حالا این سیگنال نویزی از یک گیت منطقی عبور می‌کند. این نویز بسته به دامنه‌اش (v∆) می‌تواند باعث شود که سیگنال زودتر یا دیرتر به آستانه‌ی خودش برای تغییر وضعیت منطقی برسد. در نتیجه خروجی متناسب با دامنه نیز شیفت پیدا می‌کند. این شیفت (t∆) با شیب لبه‌ی سیگنال (I) نسبت عکس دارد. هرچه زمان صعود سیگنال (Rise Time) کمتر ـ شیب بیشتر ـ باشد، شیفت زمانی یا همان جیتر کمتر می‌شود. این وضعیت را در شکل زیر مشاهده می‌کنید. چون نویز می‌تواند باعث ایجاد جیتر گردد پس برای تشخیص تفاوت بین نویز و جیتر باید کمی دقت کرد.

تفاوت نویز و جیتر

اسیلسکوپ‌های دیجیتال با پهنای باند بالا، امکانات خوبی را برای اندازه‌گیری سیگنال‌های سرعت بالا دارند. بوسیله آنها می‌توان نویز و جیتر سیگنال را تشخیص داد و خطای سیگنال را بررسی کرد.

انواع مختلف جیتر را مشاهده کنید.

نظر شما ارزشمند است ، حتی اگر کوتاه باشد

برچسب ها: , , ,
کانال

جهت اطلاع از آخرین اخبار و محصولات مارا در تلگرام دنبال کنید

جهت اطلاع از آخرین اخبار و محصولات مارا در اینستاگرام دنبال کنید

65

تعداد محصولات منتشر شده

10

تعداد مطالب و مقاله ها

4

تعداد کاربران عضو شده

4

تعداد نظرات تایید شده