جیتر چیست ؟

شما اینجا هستید:
جیتر چیست ؟
(100%) 1 امتیاز 5 ستاره

جیتر چیست ؟

جیتر چیست ؟

تعریف جیتر فاز و دامنه

جیتر چیست؟ جیتر وجود یک اختلاف در سیگنال نسبت به مقدار نامی آن می‌باشد. انواع جیتر را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. فاز (یا زمان) و دامنه.

اگر اختلاف سیگنال هنگام عبور از آستانه، فقط در زمان باشد، جیتر از نوع فاز می‌باشد. توجه کنید که این اختلاف در سطوح منطقی سیگنال وجود ندارد. این موضوع در شکل زیر به‌راحتی قابل مشاهده است.

جیتر فاز

در شکل بالا، منحنی قرمز رنگ هیچ‌گونه خطای زمانی ندارد. منحنی مشکی سمت چپ زودتر از موعد اتفاق افتاده است. با درنظر گرفتن منحنی آبی به عنوان ولتاژ آستانه می‌بینیم که این منحنی زودتر از آستانه عبور می‌کند و این باعث بوجود آمدن شیفت زمانی هنگام عبور از آستانه می‌شود.

منحنی سمت راست نشان می‌دهد که عبور از آستانه خیلی دیرتر انجام می‌گردد.

جیتر قله به قله (peak-to-peak jitter)

همانطور که گفتیم جیتر نتیجه‌ی یک اختلاف زمانی است هنگامی که از آستانه عبور می‌کنیم. اندازه‌گیری قله‌به‌قله جیتر برابر اختلاف زمان سریع‌ترین عبور از آستانه و کندترین عبور از آستانه می‌باشد. با مشخص‌شدن این مقدار می‌توانیم حداکثر خطای ممکن را در طول زمان بدست آوریم.

 

جیتر دامنه

دومین نوع جیتر یک اثر جانبی از وجود یک اختلاف دیگر می‌باشد. اگر ما موج مربعی را بگیریم و دامنه‌ی آن را تغییر بدهیم. بنابراین ما یک خطا در سطح ولتاژ داریم. به‌طور مثال از سطح ۵ ولت به ۴.۵ ولت برسد و از ۰ ولت به ۰.۵- برسد.

این تغییر در دامنه باعث تغییر در زمان عبور سیگنال از آستانه می‌شود. که خود باعث بوجود آمدن جیتر می‌گردد. به این نوع جیتر که درشکل زیر مشاهده می‌کنید، جیتر دامنه می‌گویند.

جیتر دامنه

لازم به ذکر است جیتر با نویز متفاوت است در اینجا تفاوت جیتر و نویز توضیح داده شده‌ است.

نظر شما ارزشمند است ، حتی اگر کوتاه باشد

برچسب ها: , , ,
کانال

جهت اطلاع از آخرین اخبار و محصولات مارا در تلگرام دنبال کنید

جهت اطلاع از آخرین اخبار و محصولات مارا در اینستاگرام دنبال کنید

65

تعداد محصولات منتشر شده

10

تعداد مطالب و مقاله ها

4

تعداد کاربران عضو شده

4

تعداد نظرات تایید شده